19 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak czytać wykresy akcji?

3 min read
Nauka odczytywania wykresów akcji na tablecie

Aby osiągnąć zysk na rynku akcji, warto wykorzystać dostępne narzędzia do analizy. Już zwykły wykres pozwoli poznać dość dużo informacji na temat wyników danej spółki. Na co należy zwrócić uwagę?

Wykres akcji – rodzaje

Najważniejszą częścią wykresu akcji jest wycena instrumentu i jej zmiana w danym okresie, biorąc pod uwagę wartość ostatniej wymiany w konkretnym momencie. Dla przykładu, jeśli patrzymy na ceny podzielone na dni, przedstawiona kwota będzie ceną zamknięcia, która jest wyznaczana przez ostatnią akcję kupioną tego dnia. Najprostszym formatem jest zwykły wykres liniowy, który zawiera wyłącznie informacje właśnie o cenie zamknięcia.

Nieco więcej dowiemy się z wykresu słupkowego, nazywanego także OHLC. Akronim ten pochodzi od czterech wartości, które składają się na wizualizację:

  • O – Open, cena otwarcia;
  • H – High, najwyższa cena w analizowanym okresie;
  • L – Low, najniższa cena w analizowanym okresie;
  • C – Close, cena zamknięcia.

Najwyższa i najniższa cena wyznaczają odpowiednio górę i dół słupka na konkretny okres, z kolei wartości Open i Close są zaznaczane jako kreski po lewej (O) i prawej (C) stronie słupka.

Bardzo podobnie wygląda wykres świecowy, który był po raz pierwszy stosowany w Japonii już ponad 200 lat temu. Tak zwany korpus świecy to prostokąt występujący w dwóch wariantach w zależności od ruchu cen w danym dniu:

  • świece wzrostowe (zazwyczaj oznaczane kolorem zielonym lub bez wypełnienia) – cena zamknięcia była wyższa niż cena otwarcia, w takiej sytuacji cena otwarcia znajduje się na dole świecy;
  • świece spadkowe (oznaczane kolorem czerwonym lub przez czarne wypełnienie) – cena zamknięcia niższa niż otwarcia, na dole zaznacza się wtedy cenę zamknięcia.

Z korpusu każdej świecy wychodzą „knoty”, które z kolei sięgają do wartości najwyższej i najniższej, analogicznie jak przy wykresie słupkowym.

Standardowe wykresy to nie wszystko

Oprócz zwykłych wykresów możemy wyróżnić między innymi także wykresy renko, punktowo-symboliczne i wiele więcej. Istotną rolę odgrywają również wizualizacje przedstawiające dane inne niż samą wartość ceny, stosowane w analizie technicznej. Lista tego typu narzędzi jest dość długa – home.saxo to strona, na której można znaleźć platformę oferującą dostęp do kilkudziesięciu wskaźników dostarczających cennych informacji o akcjach.

O czym pamiętać przy analizie wykresów?

Już samo sprawdzenie podstawowego wykresu może znacznie ułatwić podjęcie decyzji o inwestowaniu, jednak należy mieć na uwadze kilka istotnych zasad. Przede wszystkim zawsze warto zastosować kilka różnych narzędzi – w ten sposób zwiększymy szanse na zysk, choć oczywiście nigdy nie będziemy w stanie wyeliminować ryzyka inwestycyjnego. Ważny jest przy tym także okres, który analizujemy: jeśli jest to bardzo długi okres, dobrym pomysłem będzie zastosowanie skali logarytmicznej zamiast liniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.