19 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak chronić drewniane powierzchnie przed zarysowaniem?

3 min read
zabezpieczenie drewnianej powierzchni w biurze

Drewno to materiał, który już od wielu lat cieszy się popularnością wśród osób wykańczających mieszkania oraz domy. Z tego surowca tworzy się nie tylko stoły, blaty kuchenne oraz łazienkowe, ale również nadaje się idealnie jako parkiet we wszystkich rodzajach pomieszczeń. W związku ze zróżnicowanym środowiskiem, w którym umieszcza się meble oraz inne przedmioty z drewna (wilgotna łazienka, czy kuchnia, w której często się gotuje), niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie tego materiału. Filcowa podkładka na biurko, produkty do impregnacji oraz specjalistyczne środki lakiernicze – sprawdź, jakie są skuteczne sposoby na ochronę drewnianej powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi.

W jaki sposób chronić drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz?

Poszczególnych przedmiotów i elementów wykończenia domu zrobionych z drewna, jest bardzo dużo. Od boazerii (powracającej po latach przerwy znowu do mody), przez blaty i poszczególne meble, aż po części zewnętrzne domu, takie jak tarasy oraz płoty. W związku z tym warto rozróżnić zabezpieczenie elementów drewnianych wewnątrz domu oraz na zewnątrz. Ten drugi rodzaj jest narażony na działanie warunków atmosferycznych, które szczególnie w Polsce, potrafią być skrajne. Od upalnego i dusznego lata, po mroźne i wietrzne zimy – drewno znajdujące się na zewnątrz powinno przetrwać każdy z wymienionych scenariuszy. Jeśli dopiero planujesz budowę tarasu, altanki czy postawienie drewnianego płotu, zwróć szczególną uwagę na rodzaj kupowanego materiału. Najlepiej, aby był on zaimpregnowany w sposób przemysłowy, za pomocą specjalnych urządzeń zwanych autoklawami. Ten rodzaj impregnacji sprawi, że elementy drewniane będą odporne na warunki atmosferyczne nawet przez piętnaście lat.

Ochrona mebli oraz innych drewnianych przedmiotów wewnątrz domu

Wykańczając mieszkanie warto zwrócić szczególną uwagę na konserwację oraz zabezpieczenie kupowanych mebli. Szczególnie jeśli są to przedmioty wykonywane na wymiar oraz z wysokiej jakości materiałów – takich jak drewno. Niezabezpieczony surowiec tego typu jest wyjątkowo chłonny i podatny na zarysowania. Dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona powierzchni drewnianych w domu.

Lakier

Użycie profesjonalnego lakieru służącego do zabezpieczenia drewnianych podłóg jest gwarancją tego, że parkiet będzie prezentować się bardzo dobrze przez wiele lat. Specjaliści zwracają uwagę, aby drewnianą podłogę pokryć jedną warstwą lakieru – wtedy specyfik nie zmieni koloru drewna, ale jednocześnie ochroni powierzchnię przed zarysowaniami i plamami.

Filcowa podkładka – na biurko, stół oraz inne blaty

Filc jest znany ze swojej wytrzymałości, która skutecznie chroni blaty oraz inne elementy drewniane przed zarysowaniem. Świetnym dodatkiem będzie filcowa podkładka na biurko, która nie tylko sprawi, że przestrzeń będzie przytulniejsza, ale przede wszystkim nie dopuści do zarysowania powierzchni Twojego drewnianego biurka.

Środki do impregnacji

Użycie środków do impregnacji jest niezbędne w przypadku drewnianych powierzchni oraz elementów w łazience. W związku z wysokim poziomem wilgotności w tego typu pomieszczeniach, zapezpieczenie przed wodą jest kluczowe, żeby drewno przetrwało w takich warunkach. Warto również rozważyć impregnację blatu kuchennego wykonanego z materiału drewnianego – wtedy zyskasz pewność, że nawet po gotowaniu wielu posiłków, powierzchnia będzie prezentować się jak nowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.