19 marca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Faktoring odwrotny, czyli co zrobić, aby utrzymać płynność finansową firmy?

3 min read
Osoby w biurze zajmują się fakturingiem odwrotnym

Obecna trudna sytuacja na rynku dotyka każdą branżę. Z problemami finansowymi w mniejszym lub większym stopniu, zderzyli się wszyscy przedsiębiorcy, a szczególnie ci prowadzący działalność produkcyjną lub dystrybucyjną. Aktualnie rzeczywiście nie jest łatwo znaleźć wiarygodnego partnera biznesowego. Niestety często biznes wiąże się z ryzykiem, w związku z czym kontrahenci starają się w jak największym stopniu, zabezpieczyć terminowe regulowanie płatności. Jedną z najczęstszych praktyk są krótkie terminy regulowania należności. To dla wielu przedsiębiorców duże utrudnienie w sytuacji, gdy czekają na spłatę zobowiązań swoich partnerów. Sposobem na spłatę z krótkim terminem jest faktoring odwrotny. Na czym polega faktoring odwrotny? Jakie płyną korzyści z faktoringu odwrotnego?

Na czym polega faktoring odwrotny?

Faktoring odwrócony, zwany również kupieckim, zakupowym czy zobowiązaniowym, polega na regulowaniu płatności za zakupy przedsiębiorcy. Firma faktoringowa finansuje zatem jego zobowiązania wobec dostawców wyrobów gotowych lub surowców, co bezpośrednio przekłada się na wspomaganie płynności finansowej. Faktoring odwrotny pozwala utrzymać płynność finansową firmy, a przy tym przeznaczyć wolne środki na realizację innych celów biznesowych. W faktoringu odwrotnym w odróżnieniu od klasycznego, przedmiotem wykupu są faktury kosztowe, w tradycyjnym zaś sprzedażowe. A za spłatę zobowiązania odpowiada faktorant, a nie kontrahent przedsiębiorcy.

Jak działają transakcje faktoringu zobowiązaniowego?

Funkcjonowanie faktoringu odwrotnego opiera się na 3 krokach. Po otrzymaniu faktury od kontrahenta, należy ją przekazać faktorowi. Zazwyczaj odbywa się to przez specjalną platformę faktoringową. Firma faktoringowa reguluje płatność za przedsiębiorcę w terminie narzuconym przez partnera, zazwyczaj nawet w dniu wystawienia dokumentu. Ostatnim etapem transakcji faktoringu odwróconego są płatności na rzecz faktora. Umowa faktoringowa jasno określa termin spłaty za uregulowane zobowiązania. Warto się go trzymać, ponieważ za każdy dzień zwłoki, faktor obciąża przedsiębiorcę dodatkowymi kosztami w tym również windykacyjnymi.

Jakie są zalety korzystania z faktoringu odwrotnego?

Trudne czasy wymagają rozsądnych rozwiązań. Bez wątpienia należy do takich faktoring odwrotny, który wspiera zdolność kredytową firmy. Z tytułu faktoringu odwrotnego, przedsiębiorcy mimo problemów finansowych lub dłuższych terminów płatność narzuconych przez partnerów, mogą płynnie realizować swoje cele biznesowe. Uzyskanie środków w ten sposób jest dużo prostsze niż np. z kredytu obrotowego, gdzie czeka się na uruchomienie płatności znacznie dłużej, a dodatkowo wiąże się to z wieloma formalnościami. Korzystanie z faktoringu kupieckiego pozwala firmie na realizację zobowiązań wobec innych dostawców czy też wykonawców usług. Dzięki czemu, funkcjonowanie biznesu nie jest zagrożone.

Faktoring odwrócony sprawdzi się szczególnie w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność zależną od dostawców. Producenci, ale i firmy dystrybuujące towary, mogą w kilku krokach przekierować należności na koszt kredytu kupieckiego. To rozwiązanie, które nie tylko ułatwia funkcjonowanie biznesu i gwarantuje płynność finansową, ale buduje wizerunek przedsiębiorcy jako wiarygodnego partnera biznesowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.