Do ilu lat wstecz można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?
3 min readKażdy, kto mieszka i pracuje na terenie Niemiec, podlega niemieckiemu prawu podatkowemu. Zasada ta obowiązuje zatem również cudzoziemców, np. Polaków, którzy udali się za zachodnią granicę w celach zarobkowych. Do rozliczenia PIT-u w Niemczech i otrzymania należnego zwrotu podatku wymagane jest uprzednie złożenie deklaracji podatkowej w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym (niem. Finanzamt). Warto pamiętać przy tym, że każdy kraj ma swój odrębny system fiskalny, przez co procedura rozliczania podatku może w każdym z nich nieco się różnić. Co należy wiedzieć na temat rozliczania podatku z Niemiec? Jakie terminy obowiązują tamtejszych podatników i do ilu lat wstecz można ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Rozliczenie PIT-u w Niemczech – najważniejsze informacje i formalności
W Niemczech należy złożyć deklarację podatkową wraz z niezbędną dokumentacją w terminie do 31 lipca roku, który następuje po danym roku podatkowym. Co istotne, u naszych zachodnich sąsiadów obowiązujące przepisy dopuszczają możliwość rozliczenia podatku nawet do czterech lat wstecz. W praktyce oznacza to, że w roku 2022 można uzyskać zwrot podatku z Niemiec za rok 2018, 2019, 2020 oraz 2021. Jeśli zatem w ciągu ostatnich kilku lat pracowałeś za zachodnią granicą i nie złożyłeś jeszcze swojej deklaracji podatkowej, warto sprawdzić, czy nie przysługuje Ci zwrot z niemieckiego fiskusa.
Od czego zależy wysokość zwrotu podatku z Niemiec?
Jednym z najważniejszych czynników determinujących wysokość i rodzaj zwrotu, jest różnica kwoty, jaką podatnik ma rzeczywiście do zapłacenia w danym roku podatkowym, a pobraną przez pracodawcę i wpłaconą do Finanzamtu zaliczką z tytułu podatku dochodowego, który obowiązuje każdą osobę pracującą w Niemczech. W zależności od sytuacji podatnika rozliczenie podatku wiąże się z:
- wypłatą przez urząd nadpłaconego podatku z Niemiec (gdy pracodawca płaci co miesiąc wyższą zaliczkę na podatek dochodowy za swojego pracownika, niż wynika to później z rocznej kalkulacji, w stosunku do osiągniętego dochodu netto),
- dopłatą dla urzędu określonej kwoty (jeśli w skali roku podatnikowi pobrano zbyt małe zaliczki na podatek dochodowy w stosunku do osiągniętego przez niego dochodu netto).
Jakie dokumenty są wymagane do rozliczenia PIT-u z Niemiec?
Podstawowym i najważniejszym dokumentem potrzebnym do pomyślnego rozliczenia podatku z Niemiec okazuje się niemiecka karta podatkowa, czyli Lohnsteuerbescheinigung. Stanowi ona odpowiednik polskiego PIT-11 i jest wydawana raz w roku (najpóźniej do 28 lutego roku, który następuje po danym roku podatkowym) przez pracodawcę. Lohnsteuerbescheinigung zawiera informacje o osiągniętych w danym roku dochodach przez podatnika. Przy rozliczaniu podatku w Niemczech należy pamiętać także o wykazaniu dochodów uzyskanych w Polsce. W tym celu potrzebne okazuje się zaświadczenie UE/EOG, które musi zawierać pieczątkę polskiego Urzędu Skarbowego. Do deklaracji podatkowej warto dołączyć także inne dokumenty, które dadzą prawo do uzyskania ulg podatkowych. Ich uwzględnienie może bowiem korzystnie wpłynąć na finalną wysokość należnego zwrotu podatku.
Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec?
Termin zwrotu podatku z Niemiec nie jest ściśle ustalony i zależy od szeregu czynników. W tym przypadku działa jednak zasada: im wcześniej rozliczysz się z niemieckim fiskusem, tym większa szansa na szybkie uzyskanie należnego zwrotu podatku. Warto więc zadbać o kompletność i poprawność składanej deklaracji podatkowej tak, aby uniknąć czasochłonnych poprawek i zmian. W tym celu można oddelegować to zadanie w ręce specjalistów, którzy pomogą Ci sporządzić niezbędną dokumentację i dopilnują wyznaczonych terminów.