17 września 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Dlaczego WIBOR był niekorzystny dla kredytobiorców? O co mogą teraz walczyć?

4 min read
Dokumenty, klucze i mały, drewniany domek stoją na stole

Polacy od wielu lat chętnie korzystają z kredytów bankowych. W zasadzie nie mają innego wyjścia, gdyż bez kredytów większość osób nie jest w stanie kupić mieszkania lub domu. Kredyty hipoteczne na kupno nieruchomości to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Dla kredytobiorcy oznacza to nie tylko radość z posiadania własnego lokum, ale i wieloletnie umowy kredytowe. Dowiedz się, dlaczego WIBOR był niekorzystny dla kredytobiorców i o co mogą teraz walczyć.

  1. Polskie realia kredytowe
  2. Czym jest WIBOR?
  3. Co będzie z WIBOR?

Problemy z bankami dotyczą nie tylko „frankowiczów”. Prawda jest taka, że banki same proponowały kredyty we frankach szwajcarskich, prezentując pożyczkobiorcom ogrom korzyści. Gdy okazało się, że kredyt zaciągnięty w tej walucie oznacza nieskończoność w spłacie, konsumenci przekierowali swoją uwagę na kredyty udzielane w PLN. Okazało się, że kredyty złotówkowe to też pułapki na klientów banków. Przeciętny konsument cieszy się, że otrzymał kredyt w PLN w komercyjnym banku, ma przelew i może realizować swoje marzenia. Problem zaczyna się, gdy dochodzi do zmiany w wysokości rat. W kredytach opartych o wskaźnik WIBOR całe ryzyko banków zostało przeniesione na kredytobiorców. To się dało we znaki kredytobiorcom w czasie stanu epidemii COVID-19 i szalejącej inflacji. Niekorzystne dla klientów zapisy w umowach można skierować na drogę postępowania sądowego.  Składając pozew, warto zwrócić się po pomoc do kancelarii prawnej, która ma doświadczenie w prowadzeniu spraw kredytowych. Jak taką znaleźć? Wpisując do Google hasło  np. „pomoc złotówkowiczom„.

Polskie realia kredytowe

Polacy nie mają do wyboru zbyt wiele banków.  Jeszcze w latach 90.XX wieku banków było więcej. Z czasem zostały one przejęte przez inne banki lub upadły. W każdym razie współcześnie oferta kredytowa jest mocno zawężona. Konsument, analizując oferty kredytów złotówkowych, zazwyczaj bierze pod uwagę nie tylko te, gdzie umowa wydaje się najkorzystniejsza. Tutaj w grę może wchodzić podchodzenie do weryfikowania zdolności kredytowej. Jeden bank przyzna kredyt bez zbędnych formalności, a inny może domagać się dostarczenia wielu dokumentów. Klient może więc zdecydować się na kredyt w banku, w którym faktycznie ma możliwość otrzymania kredytu. Chociaż konsumenci otrzymują umowę kredytową do wglądu jeszcze przed jej podpisaniem, to nie każdy wnikliwie analizuje jej treść. Klient widzi harmonogram spłat rat, widzi raty równe lub malejące i gdy na pierwszy rzut oka wyliczenia mu się zgadzają, składa swój podpis na umowie. Co więcej, umowy kredytowe są zazwyczaj ramowe. Chodzi o to, że zmieniają się w nich jedynie dane osobowe kredytobiorców i kwoty przydzielonego kredytu. Mało kiedy bank pozwala na negocjowanie warunków umowy kredytowej. Można to pokonać do umów adhezyjnych, czyli wsiadając do autobusu komunikacji publicznej, z góry akceptuje się regulamin przewoźnika. Co ważne, każdy bank będzie chciał sprzedać kredyt, więc przedłoży klientowi same korzyści. Nie ujawni wad kredytu (WIBOR — jak klient nie zapyta, to bank nic nie wyjaśni w tej sprawie). Do tego niezbędni są już eksperci od spraw bankowych, którzy chcą pomagać konsumentom.

Czym jest WIBOR?

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, jest średnią stopą procentową, według której banki przyznają pożyczki innym bankom komercyjnym. WIBOR ma znaczenie dla systemu finansowego w Polsce, ale nie tylko. Dotyczy też indywidualnych kredytobiorców. Chodzi o to, że WIBOR wpływa na skalę oprocentowania kredytów hipotecznych i gotówkowych dla ludności. To oznacza, że w czasie trwania umowy kredytowej rata może się drastycznie zmienić, co bardzo negatywnie odbija się na sytuacji finansowej gospodarstw domowych, które korzystają z kredytów w bankach.  Poważny i zagrażający równowadze finansowej konsumentów wzrost rat można było zauważyć w 2022 roku. Największym problemem w tym przypadku są umowy długoterminowe. Warto zauważyć, że kredyty gotówkowe udzielane są mniej więcej do 8 lat (w zależności od banku). Natomiast gdy w grę wchodzą kredyty hipoteczne, to trwają one nawet do 40 lat. WIBOR może więc zrujnować klientów banków, zwłaszcza że skoki w ratach kredytowych nie mają odniesienia do wzrostu wynagrodzeń. Co gorsza, przy szalejącej inflacji wszystkie koszty życia idą w górę. O ile można zrezygnować z drobnych przyjemności i w czasie kryzysu gospodarczego wprowadzić oszczędności, to kredyt trzeba spłacać — i nie ma się wpływu na wysokość rat. Dlatego warto skorzystać z usług kancelarii prawnej, która uwolni konsumenta od tego typu problemów kredytowych.

Co będzie z WIBOR?

Rząd zapowiadał likwidację WIBOR od 1 stycznia 2023 roku, ale ostatecznie zostało to przeniesione na 2025 rok. Najprawdopodobniej WIBOR będzie zastąpiony przez WIRON, przy czym jest wielce prawdopodobne, że będzie to dotyczyć jedynie nowych kredytobiorców. To oznacza, że dotychczasowi kredytobiorcy muszą swoje sprawy bankowe przekazać profesjonalistom, gdyż na drodze sądowej można powalczyć z wadliwymi i krzywdzącymi konsumentów zapisami w umowach kredytowych. 

Materiał zewnętrzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.