24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Czy już masz telewizor DVB-T2 HEVC?

2 min read
telewizory z dekoderami DVB-T2

Cyfrowa telewizja naziemna nowej generacji już wkrótce wejdzie w życie w całej Polsce. Kiedy to nastąpi i czy konieczna będzie wymiana telewizorów? Zapraszamy do lektury!

Co musisz wiedzieć o DVB-T2?

DVB-T2 to oficjalny skrót opisujący nowy system kodowania cyfrowej telewizji naziemnej. Nowy format będzie wdrażany nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. W naszym kraju dojdzie do tego w czterech etapach, z czego pierwszy będzie miał miejsce już w marcu 2022 roku. Dokładny harmonogram znajduje się poniżej:

  • 28 marca 2022 roku – województwa: lubuskie i dolnośląskie,
  • 25 kwietnia – województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie,
  • 23 maja 2022 roku – województwa: łódzkie, opolskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie,
  • 27 czerwca 2022 roku – województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i mazowieckie.

Wprowadzenie nowego formatu telewizji cyfrowej wiąże się z wieloma korzyściami. Dzięki temu zwolnione zostaną częstotliwości dla sieci 5G, ponadto dojdzie do lepszego wykorzystania dostępnych pasm radiowych oraz kompresji danych. Wśród innych zalet DVB-T2 trzeba wymienić chociażby większą liczbę kanałów dostępnych dla każdego użytkownika oraz podniesienie ich jakości dźwięku i obrazu aż do 4K. To naprawdę musi robić wrażenie!

Czy potrzebny będzie telewizor DVB T2 HEVC?

Ujmując najkrócej, telewizor DVB-T2 HEVC będzie najlepszym rozwiązaniem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że telewizor DVB-T2 HEVC posiada większość z nas. Powodem tego jest fakt, że telewizor DVB-T2 HEVC wcale nie jest specjalną nowością na rynku – na sklepowych półkach takie urządzenia znajdują się już od jakiegoś czasu. Firma Samsung wprowadziła pierwsze takie modele już w 2015 roku. Jeżeli Twój telewizor nie spełnia tych standardów, możesz kupić zewnętrzny dekoder do DVB-T2 lub nowy telewizor. O ile pierwsze wyjście jest z pewnością bardziej ekonomiczne, to zakup nowego telewizora wcale nie jest tak zły, jak mogłoby się wydawać. Dzięki temu zyskasz sprzęt wysokiej jakości kompatybilny z cyfrową telewizją naziemną 2022.

Jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2?

Aby rozstrzygnąć kwestię dotyczącą zakupu nowego telewizora lub dekodera, a może braku konieczności jakichkolwiek zakupów, najpierw musisz dowiedzieć się, jak sprawdzić czy telewizor ma wbudowany dekoder DVB-T2. W tym celu możesz zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia, ta jednak zazwyczaj ginie w większości gospodarstw domowych. Inną drogą jest sprawdzenie parametrów telewizora na stronie producenta – dzięki temu dotrzesz do rzetelnych i oficjalnych danych. Alternatywnie możesz również skorzystać z testowych kanałów DVB-T2. Pamiętaj również, że wprowadzenie nowego formatu nie będzie miało żadnego wpływu na użytkowników telewizji satelitarnej i telewizji kablowej. Jak najszybciej sprawdź aktualną ofertę jednego z renomowanych producentów takich jak Samsung i wybierz swój nowy telewizor DVB-T2 dla siebie i rodziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.