16 lipca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Czy backup w chmurze to dobry wybór?

2 min read
Mężczyzna przed komputerem tworzy backup w chmurze

Kopia zapasowa danych to podstawa, o czym powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca. Rozwiązań w tym zakresie jest kilka, dlatego warto je porównać i wybrać najlepszą. Najczęściej wybieraną opcją jest backup w chmurze. Na czym polega ta usługa i czy rzeczywiście warto się na nią zdecydować?

Na czym polega backup w chmurze?

Przedsiębiorstwa mają różne możliwości, jeśli chodzi o sposób przechowywania danych. Niektóre gromadzą je w formie papierowej, jednak dzisiaj jest to już prawdziwa rzadkość. Jeśli chodzi o dane cyfrowe, firmy przechowują je na własnych serwerach lub w tak zwanej chmurze, czyli serwerach zewnętrznych. W obu tych przypadkach niezbędne jest wykonanie backupu, czyli kopii zapasowej.

Tak zwany backup w chmurze to innymi słowy gromadzenie danych na serwerach zewnętrznych należących do firm zajmujących się tego typu usługami. Warto podkreślić, że backup wykonuje się na innych serwerach, niż tych, gdzie są przechowywane dane, aby uchronić je przed ewentualną utratą.

Tworzenie kopii zapasowych w chmurze

Backup w chmurze, czyli kopia zapasowa w rękach profesjonalistów

Nie bez powodu backup w chmurze to najczęściej wybierana opcja, jeśli chodzi o gromadzenie danych zapasowych. Otóż popularność tego rozwiązania wynika między innymi z tego, że dane te znajdują się w rękach profesjonalistów. Można być zatem w zupełności spokojnym o stan techniczny serwerów oraz o właściwą ich obsługę cyfrową.

Dane w chmurze gromadzone są zwykle na bardzo dobrze zabezpieczonych serwerach. Mogą one być zlokalizowane zarówno w centrum miasta, jak i daleko za miastem. Zawsze jednak budynki, w których znajdują się serwery, są dobrze zabezpieczone. Chodzi tutaj zarówno o ochronę przed kradzieżą, jak i jakimkolwiek nieszczęśliwym wypadkiem.

Alternatywne rozwiązanie

W zasadzie jedynym w miarę sensownym rozwiązaniem alternatywnym dla backupu w chmurze jest gromadzenie danych zapasowych na własnych serwerach. W tym przypadku jednak trzeba dużo wysiłku, a także nakładu finansowego, aby odpowiednio zabezpieczyć dane. Przede wszystkim trzeba znaleźć przestrzeń na serwery. Poza tym niezbędne jest również zatroszczenie się o ich bezpieczeństwo. Trzeba przygotować zabezpieczenia fizyczne oraz zadbać o właściwe warunki w pomieszczeniu, w którym będą znajdowały się serwery. Niezbędna jest również fachowa obsługa serwerów przez wykwalifikowanych specjalistów. Koszty opieki nad kopią zapasową mogą okazać się bardzo wysokie. Jednocześnie zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych nie jest proste. Wydaje się zatem, że backup w chmurze to zwykle lepsze rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.