Co należy wiedzieć o AC?
Autocasco, to termin znany wszystkim kierowcom. Choć nie jest ono obligatoryjne, korzysta z niego coraz więcej osób. Zanim jednak zdecydujemy się na uzupełnienie podstawowego ubezpieczenia, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Różnica miedzy OC a AC
Pierwszą, podstawową różnicą jest to, że ubezpieczenie OC powinien posiadać każdy pojazd . Jego brak może wiązać się z konsekwencjami finansowymi. Jeszcze gorzej jest, gdy okaże się, że ważnego ubezpieczenia OC nie miał samochód, który brał udział w wypadku. Wtedy musimy być gotowi na ponoszenie bardzo wysokich kosztów z własnej kieszeni.
Polisę OC wykupuje się na rok. Swoim zakresem obejmuje ona zabezpieczenie samochodu w razie ewentualnego wypadku. Dzięki niej możemy liczyć na wypłatę odszkodowania, gdy nasze auto ulegnie zniszczeniu podczas zdarzenia drogowego.
Zupełnie inaczej sprawa wygląda podczas ubezpieczenia AC. Możemy je wykupić dobrowolnie. Dobrze jest jednak przemyśleć ten zakup. Autocasco zabezpiecza nas bowiem nie tylko w razie wypadku, ale także gdy nasze auto zostanie skradzione bądź zniszczone przez żywioł np.: powódź. Ubezpieczenia samochodów od Avivy obejmują spory zakres zabezpieczeń, między innymi holowanie awaryjne, czy pojazd zastępczy.
W różnym zakresie
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie polisy AC, dobrze jest poznać dokładny zakres ochrony. W poszczególnych firmach może on się nieco różnić. W dokumencie tym znajdziemy także informacje na temat tego, w jakim przypadku pieniądze nam się nie należą. Przykładowo, jeśli z własnego niedopatrzenia zostawiliśmy kluczyki w stacyjce i odeszliśmy od auta, a ono zostało skradzione, szanse na wypłatę odszkodowania są raczej niewielkie. Warto także wiedzieć, że nie każde auto może posiadać AC. Zazwyczaj te mające powyżej 10 lat nie będą już objęte tą składką.
Rozszerzenie jest możliwe
Jak w przypadku niemal każdego ubezpieczenia, tak i przy autocasco mamy możliwość dokupienia do polisy dodatkowych opcji. Najbardziej popularną jest assistance, ale także ubezpieczenie sprzętu znajdującego się w aucie. Co do niego zaliczymy? Foteliki dla dzieci, elektronikę a nawet sprzęt sportowy, który zdarza nam się przewozić.