24 czerwca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Badania marketingowe – na czym polegają?

3 min read
Osoby w biurze analizują badania marketingowe

Skuteczny marketing opiera się na dokładnym poznaniu konsumenta docelowego. Tylko wtedy można zaproponować przekaz, który do niego trafi i odniesie oczekiwane rezultaty. To dlatego badania marketingowe są tak ważne. Ich celem jest zdobycie informacji niezbędnych do podejmowania trafnych decyzji marketingowych. Dowiedz się, na czym polegają!

Badania marketingowe – ważny element strategii marketingu

Jedna z definicji głosi, że badania marketingowe to zestaw narzędzi i działań mających na celu zebranie możliwie największej liczby informacji na temat potencjalnych klientów docelowych. Po co się to robi? Odpowiedź jest w zasadzie prosta – po to, aby upewnić się, że działania marketingowe będą maksymalnie skuteczne. Pomagają one kształtować komunikację marki, czyli sposób, w jaki będzie prezentować się klientowi. Dzięki dobrze przeprowadzonym badaniom przekaz jest dostosowany do tego, czego poszukują konsumenci i skonstruowany w zrozumiały dla nich sposób. Co najważniejsze, przynosi również oczekiwane efekty. Nieudane akcje marketingowe, nietrafione reklamy i zmarnowane budżety – to często wynik braku badań lub przeprowadzenia ich w nieodpowiedni sposób.

Rodzaje badań marketingowych

Informacje o konsumentach można zbierać na różne sposoby. Badania marketingowe dzieli się na dwa główne rodzaje:

  • badania ilościowe,
  • badania jakościowe.

Badania ilościowe w uproszczeniu odpowiadają na pytanie „ile?”, a ponadto skupiają się jedynie na danym miejscu w czasie i przestrzeni (tu i teraz). Ważne, aby były przeprowadzane na odpowiednio dobranej grupie ankietowanych. Powinna ona być maksymalnie liczna i odpowiadająca populacji, którą chce się lepiej poznać. Dzięki badaniom ilościowym można np. sprawdzić, jak często w danej populacji występuje określone zjawisko lub ile osób rozpoznaje daną markę. Takie badania są dość prostolinijne, stosunkowo łatwe i tanie w przeprowadzeniu. Interpretacja ich wyników również jest dość prosta. Nie pozwalają jednak na głębszą analizę sytuacji.

Badania jakościowe odpowiadają na pytania typu „jak?” i „dlaczego?”. Są znacznie bardziej złożone, trudniejsze w przeprowadzeniu i interpretacji. Mogą służyć np. do poznania motywacji zakupowych danej populacji lub sprawdzenia, w jaki sposób należące do niej osoby wykorzystują dany produkt. Badania jakościowe stosuje się też w celu oceny produktów czy kampanii reklamowych. Pozwalają znacznie lepiej zrozumieć pewne mechanizmy i zjawiska, dlatego bywają bardzo przydatne.

Jak przeprowadza się badania marketingowe?

Badania marketingowe wymagają przeprowadzenia wieloetapowego procesu obejmującego kolejno:

  1. zdefiniowanie problemu i celów badawczych,
  2. przygotowanie badań,
  3. przeprowadzenie badań,
  4. interpretację wyników.

Istnieje wiele technik prowadzących do poznania konsumenta, w tym grupy fokusowe, ankiety, wywiady, panele online, research, audyt marki i wiele innych. W ramach badań marketingowych przeprowadza się też często analizę rynku i konkurencji. Ich poprawne przeprowadzenie wymaga stosownej wiedzy, dlatego jest to zadanie dla specjalistów. Efektem profesjonalnych badań marketingowych jest raport. Następnie przeprowadzająca je agencja brandingowa z Warszawy może zaproponować rozwiązania pozwalające na wdrożenie wniosków z raportu w komunikacji marki. Zwykle to właśnie badania są podstawą dla różnego rodzaju działań z zakresu marketingu i decyzji podejmowanych w tym obszarze.

1 thought on “Badania marketingowe – na czym polegają?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.