Adres do rejestracji firmy – dlaczego mali przedsiębiorcy wybierają wirtualne biura?
Mali przedsiębiorcy i freelancerzy, tacy jak np. copywriterzy przy zakładaniu własnego biznesu muszą zdecydować się na odpowiedni adres do rejestracji firmy. Często swoją pracę wykonują zdalnie albo dojeżdżają do klienta, by wykonać usługę. Rosnąca popularność wirtualnych biur sprawiła, że coraz więcej osób decyduje się na rejestrację firmy właśnie w takich miejscach. Skąd to wynika?
Adres do rejestracji firmy – co warto wziąć pod uwagę?
Lokalizacja przedsiębiorstwa ma spory wpływ na jej prestiż i postrzeganie wśród klientów. Dlatego zakładając firmę, warto przemyśleć kwestię, gdzie będzie się mieścić jej siedziba. Może to być własne mieszkanie, biurowiec albo wirtualne biuro. Małe firmy i freelancerzy w wielu przypadkach decydują się na wirtualny adres do rejestracji firmy. Tacy przedsiębiorcy preferują pracę w trybie home office, a z klientami spotykają się online lub w kawiarniach.
Adres do rejestracji firmy w wirtualnym biurze pozwala freelancerom pracować z domu beż żadnych przeszkód
Wirtualny adres do rejestracji firmy pozwala im:
- swobodnie posługiwać się nim w urzędach i w sprawach biznesowych,
- odbierać firmową korespondencję i otrzymywać jej skany na adres mailowy, co pozwala utrzymać porządek w domowej skrzynce pocztowej,
- dodatkowo wynająć usługi księgowe,
- otrzymać pomoc w założeniu spółki kapitałowej takiej jak spółka z o.o.,
- zyskać prestiż, ponieważ wirtualne biura znajdują się w centrach miast lub dzielnicach biznesowych.
To wszystko za niską cenę – często jest to koszt z rzędu do kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie (w zależności od wybranego pakietu). Przedsiębiorcy w jednym miejscu mają możliwość wynajęcia fizycznego adresu, który posłuży im w urzędach oraz w kilka chwil mogą uzyskać pomoc w założeniu własnego biznesu. Jest to bardzo pomocne, z uwagi na fakt, że można łatwo pogubić się w dokumentach, które są potrzebne do otwarcia własnej działalności.
Dla porównania za samo wynajęcie lokalu w biurowcu trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Jeśli lokal jest nieurządzony, trzeba doliczyć dodatkowe opłaty, zakup sprzętu i mebli, a często nawet remont. Jak widać dla małego przedsiębiorcy adres do rejestracji firmy w tradycyjnym biurze, jest to zupełnie nieopłacalny.
Czy wirtualne biuro jest legalne?
Wirtualny adres do rejestracji firmy jest jak najbardziej zgodny z polskim prawem. Kilka lat temu było głośno o sprawie, w której urząd skarbowy odmówił nadania numeru NIP ze względu na brak wskazania numeru lokalu. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego potwierdził, że nie ma w przepisach żadnej wzmianki o tym, że podatnik jest zobowiązany do podania takiej informacji jak numer lokalu. Stąd takie rozwiązanie jak rejestracja firmy w wirtualnym biurze jest legalne.
Przy zakładaniu swojej firmy też zdecydowałam się na wirtualne biuro. Jest wygodniej, a ja mogę pracować z domu 🙂