19 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Wpływ coworkingu na działy HR

3 min read
Kobieta zajmująca się coworkingiem jest w trakcie rekutacji

Dwa poprzednie lata w bardzo wyraźny sposób zmieniły myślenie o pracy – zarówno o sposobie, jak i miejscu jej wykonywania. Jeśli nawet osoby zatrudnione w biurach czy agencjach stopniowo wracają do biur, to rekruterzy zauważyli, że na etapie poszukiwania nowej osoby do teamu atrakcyjnym benefitem stała się elastyczna forma pracy. W tym celu świetnie sprawdzić się może korzystanie z przestrzeni coworkingowej – i to już na etapie rekrutacji. W jaki sposób coworking dla firm wykorzystują działy odpowiedzialne za poszukiwanie nowych pracowników oraz utrzymanie dobrych relacji w zespole? Przekonaj się.

Coworking w trakcie rekrutacji – jak to działa?

Poszukiwanie odpowiedniej osoby do zespołu lub na konkretne stanowisko może być – w zależności od branży – mniejszym lub większym wyzwaniem. W przypadku działań projektowych, opierających się na pracy dobranej grupy specjalistów, kluczowym elementem jest umiejętność owocnej współpracy i znalezienie wspólnego języka z osobami już pracującymi. Ze względu na długotrwałe ograniczenia, procesy rekrutacyjne przeniosły się do rzeczywistości wirtualnej. O ile podczas wstępnego spotkania czy do wykonania zadania rekrutacyjnego taka forma kontaktu może się sprawdzić, o tyle w przypadku wypracowania metod współpracy w zespole „czarne ekrany” nie będą już tak efektywne. Coworking dla firm to szansa na zorganizowanie spotkania w przyjaznym, dostosowanym miejscu, bez potrzeby wynajmowania biura czy sali konferencyjnej. Dodatkowo wybór lokalizacji w centrum dużego miasta z dobrym dojazdem i miejscami parkingowymi sprawia, że w spotkaniu takim mogą wziąć udział również osoby mieszkające poza miastem lub w innej części kraju.

Onboarding i wypracowanie zasad współpracy w grupie

Jeśli rekrutacja zakończy się pomyślnie, niezbędne będzie wprowadzenie nowej osoby w działania zespołu oraz całej firmy. W tym celu ponownie można skorzystać z przestrzeni w miejscach oferujących coworking dla firm. Onboarding przeprowadzany jest głównie przez team leaderów oraz osoby odpowiedzialne za HR, jednak skuteczne wprowadzenie do zespołu wymaga też czasu na zapoznanie się z nim. Zorganizowanie serii spotkań w ramach coworkingu ułatwia skuteczną komunikację na początkowym etapie współpracy.

Integracja poprzez współpracę – HR w zespołach o stałym składzie

Innym działaniem podejmowanym w ramach praktyk HR jest integracja i poprawa współpracy między działami, zespołami, a także poszczególnymi współpracownikami. Pandemia w dużym stopniu ograniczyła możliwość spotykania się, dlatego też szczególnie istotne jest zbudowanie relacji między pracownikami od nowa. Izolacja od innych członków grupy może ograniczyć kreatywność w szukaniu nowych rozwiązań oraz utrudnić komunikację, co bywa przyczyną narastania niedopowiedzeń, a w ich następstwie – konfliktów. Spotkanie na żywo w grupie lub jej części ułatwia odbudowanie relacji, a tym samym zwiększa produktywność zespołu.

Jak znaleźć miejsce prowadzące coworking dla firm?

Wspominaliśmy już o jednym z istotnych aspektów, jakimi charakteryzuje się atrakcyjna przestrzeń coworkingowa – jest nim lokalizacja w łatwo dostępnej przestrzeni. Warto jednak zwrócić również uwagę na inne ułatwienia, które takie miejsce może zaoferować firmie czy zespołowi. Są to: dostęp do urządzeń biurowych i szybkiego internetu, możliwość rezerwacji większej sali, całodobowa dostępność przestrzeni czy elastyczne warunki współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.