29 marca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Kredyt konsolidacyjny i płynność finansowa. Co trzeba wiedzieć?

3 min read
Pieniądze w banknotach

Wielu konsumentów niestety zapomina, że płynność finansowa oraz dobra kondycja domowego budżetu nie są wartościami danymi nam raz na zawsze. By zawsze móc cieszyć się wynikającymi z nich korzyściami, powinniśmy regularnie się o nie troszczyć. Co to oznacza? Przede wszystkim przewidywanie, niepodejmowanie nieprzemyślanych decyzji, redukcję swoich potrzeb (zwłaszcza tych, które nie są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania) oraz niewykluczanie czarnych scenariuszy.

O utratę płynności finansowej najłatwiej jest w przypadku dużej ilości zobowiązań. O ile jeszcze spłata jednego kredytu lub pożyczki w trudnej sytuacji finansowej zwykle nie będzie jeszcze niemożliwa, to w przypadku gdy tych zobowiązań jest kilka, nietrudno o popadnięcie w kłopoty. W takich sytuacjach ratunkiem może okazać kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie dwóch zobowiązań w jedno. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? Jak zminimalizować ryzyko problemów ze spłatą swoich zobowiązań? Na te ważne pytania odpowiadamy w naszym nowym artykule.

Utrata płynności finansowej. Jak do niej nie dopuścić?

Zdecydowana większość przypadków utraty płynności finansowej to niestety wynik niefrasobliwości samych klientów. Jeden z najważniejszych powodów, dla których ci mają problemy ze spłatą zobowiązań to ich zbyt duża liczba oraz uleganie pokusom i kupno przedmiotów, które w gruncie rzeczy nie są im potrzebne, a na ich zakup zwyczajnie ich nie stać. Przed zaciągnięciem kolejnej pożyczki lub kredytu warto więc zadać sobie pytanie o to, czy przedmiot, który planujemy kupić rzeczywiście jest nam potrzebny. Jeśli możemy poradzić sobie bez niego, lepszym wyjściem może okazać się odstąpienie od naszych planów.

Kolejna kwestia to stosunek wielkości naszych dochodów do łącznej wartości wszystkich naszych zobowiązań. By upewnić się, że te nie staną się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, warto dokonać prostego obliczenia. W pierwszej kolejności dodajmy do siebie wszystkie dokonywane każdego miesiąca wydatki – na przykład związane z zakupem żywności, leków i kosmetyków, opłatami takimi jak czynsz czy abonamenty oraz koszty uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Następnie dodajmy wszystkie kwoty zobowiązań i odejmijmy jedną wartość od drugiej. Jeśli okaże się, że długi mają przekroczyć jedną trzecią naszych dochodów, musimy liczyć się ze zwiększonym ryzykiem utraty płynności naszych finansów.

Nie zapominajmy też o konsekwencjach wynikających z braku spłaty zobowiązań. W przypadku, gdy nasza sprawa trafi do komornika, kwota do oddania znacznie wzrośnie. Niekorzystnie odbije się to też na naszej kondycji psychicznej oraz zdolności kredytowej. Informacja na ten temat trafi do biur informacji gospodarczej, a czasem także do Biura Informacji Kredytowej, przez co nasze szanse na otrzymanie kolejnego finansowania znacznie spadną.

Kredyt konsolidacyjny. Na czym polega? Jak go wybrać?

Kredyt konsolidacyjny to w niektórych przypadkach dobre wsparcie dla domowego budżetu. Pamiętajmy jednak, że jego otrzymanie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy nasze zobowiązania spłacaliśmy regularnie – w przeciwnym wypadku bank prawdopodobnie odmówi nam finansowania. Dzięki konsolidacji długów możemy połączyć kilka zobowiązań w jedno, dzięki czemu spłacać będziemy je w pojedynczej, niższej racie. W poszukiwaniach najlepszej ofert warto swoją uwagę skoncentrować przede wszystkim na porównywarkach internetowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.