29 marca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Kredyt gotówkowy – 3 podstawowe pojęcia, które się z nim wiążą

3 min read
Pieniądze z kredytu w banknotach

Kredyt gotówkowy wciąż jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych, z którego korzystają miliony Polaków. To sprawdzony, a przede wszystkim bezpieczny sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy na realizację dowolnego celu.

Każdy, kto chce ubiegać się o kredyt gotówkowy w dowolnym banku, powinien się do tego dobrze przygotować, a więc zadbać o pozytywną historię kredytową oraz poprawić zdolność kredytową. Te dwa elementy mogą zaważyć na przyznaniu kredytu.

Scoring czy standardowa analiza wniosku?

Banki wydają decyzję o udzieleniu kredytu gotówkowego po dokładnym zbadaniu danych z wniosku. Robią to zwykle, wybierając jeden z dwóch sposobów – dokonując standardowej analizy wniosku lub badając scoring. Wybór jednej z tych metod zależy od przyjętej przez bank polityki. Standardowa analiza wniosku opiera się na zbadaniu zdolności kredytowej, historii w bazach dłużników, rzetelności zabezpieczenia czy dokumentów przedłożonych przez wnioskodawcę. Scoring jest analizą znacznie dokładniejszą. W tym wypadku procedowanie wniosku jest dwutorowe – wniosek jest weryfikowany zarówno przez analityka banku, jak również przez bankowy system. Ten drugi ocenia, czy udzielenie kredytu, o który ubiega się wnioskodawca, mieści się w skali ryzyka akceptowalnego dla banku. Scoring obliczany jest nie tylko na podstawie danych finansowych, ale również innych, jak narodowość, stan cywilny, stanowisko, staż zawodowy czy branża, w której pracuje wnioskodawca. Scoring może być podstawową formą oceny zdolności kredytowej lub jednym z elementów tej oceny.

Jak stworzyć pozytywną historię kredytową?

Jednym z podstawowych wskaźników, które sprawdzają banki, jest historia kredytowa. Najczęściej weryfikuje się ją w Biurze Informacji Kredytowej, a więc w instytucji, która zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem informacji o wszystkich kredytobiorcach, którzy kiedykolwiek posiadali kredyt w banku. Tam znajdują się m.in. informacje o tym, czy zobowiązanie było spłacane w terminie oraz czy powstały jakieś zaległości płatnicze. Wszystko to ma wpływ na decyzję banku – bardziej prawdopodobne jest to, że kredyt uzyska osoba z czystą historią kredytową niż ta, która miewała już problemy ze spłacaniem rat kredytu w terminie.

O pozytywną historię kredytową można zadbać. W BIK gromadzone są informacje nie tylko o kredytach gotówkowych, ale również, np. poręczeniach majątkowych czy spłacaniu karty kredytowej lub rat za zakup sprzętów gospodarstwa domowego. Zatem wystarczy dbać o terminową spłatę wszystkich zobowiązań lub zamiast kupować sprzęt za gotówkę, kupić go na raty, a pozytywna historia kredytowa zbuduje się sama.

Zdolność kredytowa – czy można ją poprawić?

Na zdolność kredytową wpływa nie tylko wysokość i stabilność zarobków. Mają dla niej znaczenie również posiadane już zobowiązania finansowe, przy czym banki pod uwagę biorą nie tylko kredyty czy pożyczki, ale również wysokość limitu na karcie kredytowej czy możliwy do zaciągnięcia debet na koncie. Zatem aby poprawić swoją zdolność kredytową, warto pozbyć się posiadanych już zobowiązań, np. spłacić szybciej posiadany już kredyt, zlikwidować kartę kredytową lub debet na koncie. Im mniej zobowiązań będzie posiadał wnioskodawca, tym zwiększy się prawdopodobieństwo, że zaciągnięte nowe zobowiązanie wnioskodawca będzie spłacał według założonego harmonogramu. To szczególnie ważne w przypadku kredytów gotówkowych na duże kwoty, sięgające kilkudziesięciu tys. zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.