29 marca 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak zabezpieczyć benzynę przechowywaną w zbiorniku?

2 min read
Mężczyzna wlewa benzyne do zbiornika

Przechowywanie paliwa w zbiornikach powszechnie stosowane jest w firmach transportowych, budowlanych, a także w gospodarstwach rolniczych. Jest to skuteczny sposób na uniezależnienie się od wahających się cen na stacjach benzynowych oraz na zapewnienie dostępu do paliwa maszynom, które nie mogą być na nich tankowane. Opisujemy, jak zabezpieczyć zbiorniki na paliwo oraz przechowywaną w nich substancję przed wyciekiem.

W jakich zbiornikach można przechowywać paliwo?

Paliwo, które magazynowane jest zarówno w firmach, jak i na terenach prywatnych, musi być przechowywane w specjalnych zbiornikach. Ich specyfikacja jest regulowana prawnie i choć stosowanie się do wymogów służy zapewnieniu bezpieczeństwa, jest to także sposób na uniknięcie niepotrzebnych kłopotów oraz kar pieniężnych. Zbiorniki na benzynę powinny być wykonane ze specjalnego materiału – najczęściej jest to tworzywo sztuczne, jakim jest polietylen – który wykazuje wysoką odporność na korozję, środki chemiczne, a także na czynniki zewnętrzne, takie jak szkodliwe warunki atmosferyczne. W przypadku magazynowania większej ilości benzyny, należy zainwestować w tzw. zbiornik dwupłaszczowy. Jego konstrukcja opiera się na dwóch warstwach polietylenu, między którymi znajduje się wolna przestrzeń, do której, w razie wycieku, przedostaje się przechowywana ciecz. Warto podkreślić, że zbiorniki, których pojemność przekracza 2500 litrów, muszą zostać zarejestrowane w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Jak dodatkowo zabezpieczyć zbiornik na paliwo?

Choć odpowiednio dobrany zbiornik na paliwo gwarantuje maksymalną ochronę przed wyciekiem substancji, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, które wpłyną na bezpieczeństwo magazynowania. Istnieją wytyczne, które precyzyjnie określają jego położenie w stosunku do innych obiektów – opisuje je pracownik firmy MiM Zbiorniki, producenta zbiorników na paliwa i substancje chemiczne:

Przyjmuje się, że zbiornik na paliwo musi znajdować się w odległości co najmniej 10m od najbliższych budynków mieszkalnych oraz publicznych, co najmniej 5m od granicy działki i innych obiektów budowlanych oraz co najmniej 3m od drogi publicznej i 3 do 15m od linii energetycznej.

Aby zapewnić dodatkową ochronę, można zainwestować w specjalne wanny wychwytujące. Są to specjalne konstrukcje, na których ustawiane są zbiorniki. W przypadku pojawienia się przecieku, wanna wychwytująca zapobiega niekontrolowanemu rozlewaniu cieczy. Są one stosowane najczęściej w pomieszczeniach zamkniętych, w których wyciekająca benzyna może wejść w reakcje ze znajdującymi się w pobliżu urządzeniami, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia i życia osób znajdujących się wewnątrz budynku.

1 thought on “Jak zabezpieczyć benzynę przechowywaną w zbiorniku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.