23 kwietnia 2024

Blue-Bell – porady dla Ciebie!

Praktyczne porady do stworzenia swojego wymarzonego domu. Napisz do nas, a postaramy się pomóc.

Jak pomóc bliskiej osobie z depresją?

3 min read
Zmartwiona dziewczyna w depresji

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni, słabszy nastrój czy tzw. chandra. Jednak kiedy staje się to pewną stałą, kiedy zostaje zaburzona zdolność odczuwania radości czy przyjemności, mówimy o stanie charakterystycznym dla depresji. Jest to choroba, której głównym objawem jest właśnie trwale obniżony nastrój.

Czego nie robić, gdy ktoś ma depresję?

W sytuacji kiedy bliska nam osoba jest smutna, wycofana, rezygnuje ze spotkań towarzyskich czy innych aktywności staramy się ją zrozumieć i pocieszyć. Często to pomaga i wystarcza. Kiedy jednak mówimy o chorobie takiej jak depresja, bardziej trzeba ważyć słowa i rozumieć jaki niosą za sobą przekaz.

„Nie przejmuj się”, „weź się w garść”, „doceń to co masz, inni mają gorzej”,  „myśl bardziej pozytywnie” – te słowa nie tylko nie pomagają, ale wręcz wpędzają w jeszcze gorszy nastrój, potęgują poczucie winy, beznadziei i niechęć do siebie. Nie tylko nie stanowią ulgi ale dodatkowe obciążenie i ból.

Co zatem należy zrobić?

Jak w wielu innych sytuacjach podstawą jest zrozumienie i akceptacja. Potrzebne jest też zrozumienie, że stan w jakim znajduje się chory nie jest skierowany przeciwko nam. To, że bliska nam osoba nie chce wyjść z domu, spotkać się, porozmawiać to nie znaczy, że nie zależy jej na kontakcie z nami, ale nie ma na to siły i energii. Posiedź z taką osobą w domu, zrób herbatę, poczekaj aż odzyska siły.

Niektórym wydaje się, że obecność to za mało, ale w stanie depresyjnym odgrywa ona niezwykle ważną rolę, bo pokazuje choremu, że jest dla nas ważny, że chcemy z nim być w relacji. Twoja obecność też może pozwolić na zobaczenie, że chory zaczął zaniedbywać podstawowe potrzeby fizjologiczne. Zadbaj o niego. Przygotuj smaczny posiłek i podaj go do łóżka. Przygotuj ciepłą herbatę lub przynieść ulubiony sok. Najprawdopodobniej twoje zaangażowanie nie zostanie wprost docenione ale dla chorego będzie stanowiło ogromną wartość.

Następnym etapem wsparcia jest stopniowa aktywizacja. Jak zobaczysz, że jest to już możliwe zacznij delikatnie zachęcać do podejmowania różnych czynności. Może uda się wam wspólnie przygotować posiłek, wyjść na krótki spacer czy zrobić cokolwiek innego, co należy do czynności przyjemnych.

Psychoterapia – pomoc w depresji

Podstawową formą pomocy w depresji jest psychoterapia. Jej zadaniem jest zrozumienie przyczyn choroby oraz zmiana sposobu myślenia pacjenta. Psychoterapia służy zatem nie tylko pozbyciu się obecnie doświadczanej choroby, ale też lepszemu rozumieniu siebie, rozpoznawaniu swoich stanów i na przyszłość samodzielnemu radzeniu sobie z trudnościami.

W trakcie trwania psychoterapii może pojawić się konieczność udania się na konsultację do lekarza psychiatry. Dzieje się tak, w momencie, gdy pacjent przejawia myśli samobójcze, a więc kiedy pojawia się realne zagrożenie życia pacjenta. Często dzieje się tak, że leczenie farmakologiczne jest prowadzone równocześnie z psychoterapią. Połączenie tych dwóch form, według badań, przynosi najszybsze i najtrwalsze efekty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.